ODBORNÍCI RADÍ

JAK NA AKNÉ

DOPORUČUJÍ
doporučují
odborníci radí

JAK NA AKNÉ

Přejít na obsah

Co je akné a proč se tvoří?

Acne vulgaris
(nebo také Akné, uher, uhřík, beďar), se typicky projevuje formou komedonů, zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků, které mohou být i bolestivé. Acne vulgaris je klasifikováno jako chronické zánětlivé onemocnění v oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tj. na obličeji, a to zejména v t-zóně a dále na ramenou, horní části hrudi a zádech. Zánět s následným výsevem akné způsobuje porucha pilosebaceózní jednotky, kterou tvoří vlasový váček a mazová žláza. Za normálních okolností produkuje mazová žláza olejovitou hmotu sebum, která je vylučována póry (otvory ve folikulu) na povrch pokožky. Při chronickém zánětlivém procesu pilosebaceózní jednotky, se však folikuly ucpávají. Vzniká tak podhoubí pro bujarou reprodukci, na kůži člověka běžně přítomné anaerobní bakterie Propionibacterium acnes, která při přemnožení vylučuje chemické látky narušují stěnu póru a tím umožňuje bakteriím jako Staphylococcus aureus šířit se do kůže a tvořit hluboký zánět s ložisky akné. Akné samo o sobě není nebezpečné, může však zanechat jizvy na kůži.

akné na zádech ukázka, akné v obličeji ukázka
Fotografie ukazují oblasti lidského těla s typickým výskytem akné - akné v obličeji, akné na ramenou, akné v horní části hrudníku.

Zdroj fotografie: © Chris 73 z Wikimedia Commons.

Akné má několik druhů

  • Whiteheads - zůstává pod kůží jako malé ložisko, které může malinko tlačit či bolet na dotek.

  • Černé tečky - jde o zřetelně viditelné malé pupínky - černé tečky které se objevují na povrchu kůže, převážně na nose. Mnozí z vás si mylně myslí, že se jedná o znečistěnou pleť a černé tečky se snažíte smýt někdy až drsným způsobem. Pamatujte si, že se vždy při černých tečkách jedná o akné a ne o špínu. Kůži nikdy nedrhněte neb si tím uškodíte.

  • Papuly - jsou viditelné na povrchu kůže jako malé, obvykle růžové rány.

  • Pustuly - jsou na kůži dobře viditelné, a to jako červený pupen s hnisem v jeho horní části.

  • Nobules - jde o jasně viditelné velké, tuhé pupínky na povrchu pokožky, které jsou zakotveny hluboko v kůži a bolí.

  • Cysty - se tvoří na povrchu kůže jako dobře viditelné pupeny naplněné hnisem, které jsou bolestivé a mohou snadno způsobit jizvy.


Akné se objevuje nejvíce u dospívající mládeže, ale není vyjímkou ani u dospělé populace. S akné má zkušenosti téměř 100% západní populace, avšak ne vždy jde o formu závažnou, s kterou by postižený musel vyhledat lékaře - specialistu dermatologa. Léčbu antiaknetiky je nuceno vzhledem k tíži kožního projevu a celkového stavu vyhledat přibližně 15–35% pacientů ženského i mužského pohlaví, z nichž je 2 - 10 % postiženo jizvami po akné. Volba léčby je dána závažností klinického obrazu, tedy počtem a charakterem kožních eflorescencí, rozsahem postižení kůže, celkovou délkou onemocnění a způsobem hojení. U lehkých až středně těžkých forem akné většinou stačí lokální terapie, u těžších forem akné se uplatňuje systémová terapie, ale vždy v kombinaci s lokální léčbou.

Copyright © 2014 - 2017, JAK NA AKNÉ
Návrat na obsah