ODBORNÍCI RADÍ

JAK NA AKNÉ

DOPORUČUJÍ
doporučují
odborníci radí

JAK NA AKNÉ

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:


Proč mám akné zrovna já? Co vlastně způsobuje akné?

Není dosud zcela jasné proč právě VY trpíte na akné a jiní lidé nikoliv. Kožní specialisté se však schodují, že za onemocněním akné stojí tyto následující faktory, které vám možná dají odpověď na vaší otázku:

 • Dědičnost. Některé studie naznačují, že náchylnost ke vzniku akné může být také genetická, jelikož se v anamnéze pacientů často vyskytuje údaj o výskytu akné i u některého z rodinných příslušníků.

 • Hormonální změny, tj. menstruační cykly, někdy menopauza, těhotenství a hlavně puberta. Během puberty, kdy se z dítěte stává dospívající člověk, stoupají hladiny androgenů - mužských hormonů, což stojí za zvětšením mazových žláz pod kůží, které tímto produkují více mazu a tato hmota může strhnout buněčné stěny ve vašich pórech, což způsobí růst bakterií. U těhotných žen se může akné vyvinout poprvé, anebo se může akné po delší době bez opět opakovat.

 • Akné může vyvolat u některých citlivých osob mastná kosmetika.

 • Podráždění kůže a jakýkoliv druh škrábaní způsobuje zanícení a zánět kůže. Protizánětlivé léky na kůži hojení akné zlepšují.

 • Za tvorbou akné může stát i stres - stresové situace ve škole, v práci... Vyvolaný stres způsobuje zvýšenou produkci adrenalinu, avšak některé nové testy stresový faktor, jako příčinu akné, vyvracejí.

 • Nahromadě odumřelé buňky kůže, ucpávají póry, a tak se podílejí na tvorbě akné.

 • Bakterie v pórech, zvané Propionibacterium acnes, způsobuje při přemnožení akné.

 • Některá léčiva, která obsahují androgeny, barbituráty nebo lithium a také požívání anabolických steroidů, mohou způsobit akné.
 • Chronické požívání amfetaminů či podobných léků a drog.
 • Většina případů akné především v dospělosti, akné růžovky i některých jiných kožních nemocí je způsobena přemnožením drobného roztoče demodexu. Proto akné může být nakažlivé a pravděpodobně to vysvětluje také faktor "dědičnosti", viz výše.


 • Dále je s tvorbou akné spojeno několik hormonů: kromě výše jmenovaného androgenu, se na tvorbě akné podílí též dihydrotestosteron (DHT) a dehydroepiandrosteron sulfát (DHEAS) a také faktor inzulinového růstu 1 (IGF-I). Navíc se kůže postižená akné jeví jako imunní vůči inzulínu.


Kdy se zbavím akné
Není novinkou, že se akné nejvíce vyskytuje během dospívání, kdy narůstá produkce mužských hormonů, a to u obou pohlaví. Obtěžuje více než 85 % mladistvých a často přetrvává až do dospělosti. Vyjímkou není ani výskyt akné u padesátníků. Ačkoli akné postihuje muže i ženy, tak mladí muži trpí na akné déle - nejspíše proto, že testosteron, hormon, který je přítomný ve vyšším množství u mladých mužů, může akné zhoršovat. Přesto u převážné většiny lidí se


akné ztrácí během 20. až 24. roku života. Nicméně není možné s přesností říci, jak dlouho bude ten či onen jedinec touto chorobou trpět. U některých akné přetrvává až do 30. a 40. let věku, občas dokonce déle.


Zajímavost
Vědci z Washington University School of Medicine zjistili, že existují dobré a špatné kmeny bakterií, které určují závažnost a četnost vzniku akné.

Copyright © 2014 - 2017, JAK NA AKNÉ
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky