ODBORNÍCI RADÍ

JAK NA AKNÉ

DOPORUČUJÍ
doporučují
odborníci radí

JAK NA AKNÉ

Přejít na obsah


Proč mám akné zrovna já? Co vlastně způsobuje akné?

Není dosud zcela jasné proč právě VY trpíte na akné a jiní lidé nikoliv. Kožní specialisté se však schodují, že za onemocněním akné stojí tyto následující faktory, které vám možná dají odpověď na vaší otázku:

 • Dědičnost. Některé studie naznačují, že náchylnost ke vzniku akné může být také genetická, jelikož se v anamnéze pacientů často vyskytuje údaj o výskytu akné i u některého z rodinných příslušníků.

 • Hormonální změny, tj. menstruační cykly, někdy menopauza, těhotenství a hlavně puberta. Během puberty, kdy se z dítěte stává dospívající člověk, stoupají hladiny androgenů - mužských hormonů, což stojí za zvětšením mazových žláz pod kůží, které tímto produkují více mazu a tato hmota může strhnout buněčné stěny ve vašich pórech, což způsobí růst bakterií. U těhotných žen se může akné vyvinout poprvé, anebo se může akné po delší době bez opět opakovat.

 • Akné může vyvolat u některých citlivých osob mastná kosmetika.

 • Podráždění kůže a jakýkoliv druh škrábaní způsobuje zanícení a zánět kůže. Protizánětlivé léky na kůži hojení akné zlepšují.

 • Za tvorbou akné může stát i stres - stresové situace ve škole, v práci... Vyvolaný stres způsobuje zvýšenou produkci adrenalinu, avšak některé nové testy stresový faktor, jako příčinu akné, vyvracejí.

 • Nahromadě odumřelé buňky kůže, ucpávají póry, a tak se podílejí na tvorbě akné.

 • Bakterie v pórech, zvané Propionibacterium acnes, způsobuje při přemnožení akné.

 • Některá léčiva, která obsahují androgeny, barbituráty nebo lithium a také požívání anabolických steroidů, mohou způsobit akné.
 • Chronické požívání amfetaminů či podobných léků a drog.
 • Většina případů akné především v dospělosti, akné růžovky i některých jiných kožních nemocí je způsobena přemnožením drobného roztoče demodexu. Proto akné může být nakažlivé a pravděpodobně to vysvětluje také faktor "dědičnosti", viz výše.


 • Dále je s tvorbou akné spojeno několik hormonů: kromě výše jmenovaného androgenu, se na tvorbě akné podílí též dihydrotestosteron (DHT) a dehydroepiandrosteron sulfát (DHEAS) a také faktor inzulinového růstu 1 (IGF-I). Navíc se kůže postižená akné jeví jako imunní vůči inzulínu.


Kdy se zbavím akné
Není novinkou, že se akné nejvíce vyskytuje během dospívání, kdy narůstá produkce mužských hormonů, a to u obou pohlaví. Obtěžuje více než 85 % mladistvých a často přetrvává až do dospělosti. Vyjímkou není ani výskyt akné u padesátníků. Ačkoli akné postihuje muže i ženy, tak mladí muži trpí na akné déle - nejspíše proto, že testosteron, hormon, který je přítomný ve vyšším množství u mladých mužů, může akné zhoršovat. Přesto u převážné většiny lidí se


akné ztrácí během 20. až 24. roku života. Nicméně není možné s přesností říci, jak dlouho bude ten či onen jedinec touto chorobou trpět. U některých akné přetrvává až do 30. a 40. let věku, občas dokonce déle.


Zajímavost
Vědci z Washington University School of Medicine zjistili, že existují dobré a špatné kmeny bakterií, které určují závažnost a četnost vzniku akné.

Copyright © 2014 - 2017, JAK NA AKNÉ
Návrat na obsah